COVID-19 Information and Protocol

Login

Членовите на универзитетскиот кадар треба да ја употребат нивната Webmail сметка за да се најават на системот.

Универзитет на Југоисточна Европа
оживеј го знаењето!

Најнови информации

 • Официјална средба на ректорот Беџети и претседателот на Брвеница Енвер Пајазити

  19 декември 2019

  Ректорoт на Универзитетот на Југоисточна Европа, акад. проф. д-р Абдулменаф Беџети во придружба на деканот на Факултетот за современи општествени науки, проф. д-р Мемет Мемети, денес (19. декември 2019 година), остварија официјална средба со градоначалникот на Брвеница, г. Енвер Пајазити.

 • Глобалната компанија „Сименс“ го избра поранешниот студент на УЈИЕ, Блертон Зејнели

  18 декември 2019

  Блертон Зејнели е алумни од УЈИЕ, кој е избран од глобалната компанија „Сименс“ (рангирана во првите 500 глобални компании) за да работи како вонреден студент во одделот за маркетинг на оперативна единица „Дигитални индустрии“. Тој ги заврши студиите за информациски системи и менаџмент, понудени како заедничка програма на Факултетот за бизнис и економија од УЈИЕ и Лондонската универзитет за економија од Лондон. На крајот на студиите во УЈИЕ, Блертон беше избран меѓу најдобрите студенти од својата генерација. Во Сименс, тој беше избран од вработените во одделот за маркетинг на дигиталните индустрии, по транспарентен и високо конкурентен процес на селекција во кој учествуваат студенти од различни универзитети.

 • Претставници на невладината организација „ World Chicago“, САД го посетија УЈИЕ

  18 декември 2019

  Американска делегација од „World Chicago“ предводена од претседателката Пеги Парфеноф, го посети Универзитетот на Југоисточна Европа во вторникот (17. декември 2019 година). Претставниците на американската невладина организација ги пречека проректорката за истражување и за меѓународна соработка, проф. д-р Беса Арифи. Таа, во име на ректорот акад. проф.д-р Абдулменаф Беџети им се заблагодари на гостите за интересот да се запознаат со активностите на УЈИЕ. Во продолжение, ја презентираше историјата на Универзитетот, основањето и потребата од неговото функционирање, како и неговата мисија и стратегија.

 • Посета на Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние во УЈИЕ

  17 декември 2019

  „Надворешната политика на Франција“ беше темата на предавањето што Францускиот амбасадор во Северна Македонија, Кристијан Тимоние го одржа денес (17. декември 2019 година) пред студентите на УЈИЕ кои го имаат избрано Францускиот јазик како изборен предмет.

 • Студиска посета во Централниот регистар - Скопје

  17 декември 2019

  Студентите од трета година од Правниот факултет во понеделник имаа можност да го посетат Централниот регистар во Скопје во рамките на предметот - Трговско право, со асистентот Фуад Јонузи.

 • Студенти од Факултетот за бизнис и економија од УЈИЕ на клиничка настава во Националната банка на РСМ

  16 декември 2019

  Студенти од втора година од Факултетот за бизнис и економија од УЈИЕ - Скопје, во рамките на предметот Макроекономија под водство на проф. д-р Јетон Мазлами, во петокот (13 декември 2019 година) спроведоа клиничко предавање во Народната банка на Република Северна Македонија (НБРСМ).

 • Студентите на Факултетот по бизнис и економија во рамките на програмата за клиничко учење ја посетија Шпаркасе банката

  13 декември 2019

  Во петок, на 13 декември 2019 година, студентите од Факултетот за бизнис и економија ја посетија Шпаркасе банка, филијалата во Тетово, во рамките на програмата за Клиничко учење, по предметот Принципи на банкарство и финансии, програма на англиски јазик.

 • Студенти на Факултетот за бизнис и економија ја посетија Комисијата за хартии од вредност на Република Северна Македонија

  13 декември 2019

  Во вторник, 10 декември 2019 година, група на студенти на додипломски студии по финансии и сметководство, како и на магистерски студии, од насоката Финансии за менаџери од Факултетот за бизнис и економија (ФБЕ), под водство на проф. д-р Јетон Мазлами ја посетија Комисијата за хартии од вредност на Република Северна Македонија.

 • Предавање на министерот за економија Крешник Бектеши за домашни и меѓународни студенти

  13 декември 2019

  Министерот за економија на Република Северна Македонија г. Крешник Бектеши беше поканет како дел од Програмата за клиничка настава по магистерски студии по предметот Менаџерска економија на англиски јазик за домашните и меѓународните студенти.

 • Ректорот на Универзитетот во Митровица, Алуш Мусај го посети УЈИЕ

  12 декември 2019

  На Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, ректорот акад.проф.д-р Абдулменаф Беџети, денес (12.12.2019г.), оствари средба со ректорот на Универзитетот „Иса Болетини“ во Митровица, проф. д-р Алуш Мусај, придружуван од претседателот на Одборот на овој Универзитет, проф. д-р Висар Идризи.

 • Проекција на филмот за одбележување на Меѓународниот ден на човековите права

  12 декември 2019

  Филмот „Соочување со змејот“ од Седика Мојадиди беше прикажан денес (12.12.2019) во рамките на Неделата на човековите права на Универзитетот во Југоисточна Европа.

 • Правниот факултет го одбележа Меѓународниот ден на човековите права

  11 декември 2019

  „Младите и човековите права“ беше темата на панел-дискусијата, која беше организирана во вторникот(10 декември 2019 година) по повод Меѓународниот ден на човековите права на која панелистите беа познати експерти од областа, студенти и средношколци.

 • Реномиран професор со меѓународна експертиза Виѓиленца Абази предавач на УЈИЕ за модуларниот предмет Меѓународно кривично право

  6 декември 2019

  Виѓиленца Абази, професор на Правниот факултет и координатор на Центарот за европски истражувања на универзитетот Мастрихт, од понеделник (2 декември 2019 година), престојува на Правниот факултет на УЈИЕ како предавач за модуларниот предмет- меѓународно кривично право.

 • Беше одржана работилница на тема Иновациите во наставата по англиски јазик на УЈИЕ

  2 декември 2019

  Центарот за јазици ја организираше работилницата на тема „Иновации во наставата по англиски јазик“, што се одржа во саботата (30.11.2019) на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. На работилницата присуствуваа приближно 200 наставници по англиски јазик од средните училишта на Северна Македонија.

 • Предавањето „Клеверинга“ за прв пат во Северна Македонија

  28 ноември 2019

  Предавањето „Клеверенга“ се одржа за прв пат во Северна Македонија денес на Универзитетот на Југоисточна Европа (28. ноември 2019 година) од проф. Пинар Олчер, од Универзитетот Леиден. Предавањето беше организирано на иницијатива на Холандската амбасада.

 • Беа презантирани резултатите од истражувањето за етичкото однесување на младите во мултикултурна средина

  27 ноември 2019

  „Етичкото однесување на младите во мултикултурна средина“ беше темата на истражувањето, чии резултатите беа презентирани на завршната конференција што се одржа денес (27.11.2019год.), на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово.

 • Британската амбасадорка н.е Рахел Галовеј во посета на УЈИЕ

  26 ноември 2019

  Амбасадорката на Велика Британија во Северна Македонија, н.е Рахел Галовеј, денес (26 ноември 2019 година), го посети Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. Таа имаше средба со ректорот акад. проф. д-р Абдулменаф Беџети при што разговараа за тековните активности на Универзитетот и за идните планови.

 • УЈИЕ наполни 18 години: Посветен на стандардите за квалитет, на интернационализацијата и на трајната дигитализација

  21 ноември 2019

  Универзитетот на Југоисточна Европа во четвртокот (21. ноември 2019 година) со свечена манифестација ја одбележа 18-годишнината од основањето . На оваа годишнина беа присутни претставници на повеќе универзитети од земјава и од регионов, како што се: ректорот на Универзитетот во Приштина, проф. д-р Марјан Дема, ректорот на Универзитетот во Тетово, проф. д-р Вулнет Амети, ректорот на Универзитетот „св.Кирил и Методиј“ од Скопје, проф. д-р Никола Јанкуловски, ректорот на Универзитетот „Фан Ноли“, проф. д-р Али Јашари и ректорот на Универзитетот „св. Климент Охридски“, проф. д-р Сашо Коруновски. На настанот присуствуваше и амбасадорот на Кралството Холандија н.е Дирк Јан Коп државата татковина на основачот на Универзитетот на Југоисточна Европа, Макс Ван Дер Штул.

 • Тимот на УЈИЕ победник на „Меморијалниот турнир - Арбен Џафери“

  20 ноември 2019

  Тимот на кадарот на Универзитетот на Југоисточна Европа го освои традиционалниот „Меморијален турнир - Арбен Џафери“, што се одржа вчера (19.11.2019 година) во Спортската сала на Средното медицинско училиште. Турнирот беше организиран како дел од активностите за одбележување на 18-годишнината од основањето на Универзитетот. На овој турнир учествуваа четири екипи: „УЈИЕ“, „Општина Тетово - ЈКП“, „Еколог“ и тим составен од професори од средните училишта во Тетово.

 • Професори од Универзитетот во Малта и Универзитетот „Хаџи Зека“ во посета на УЈИЕ

  14 ноември 2019

  Професори од Универзитетот во Малта, заедно со деканот на Факултетот за економија, управување и сметководство, проф. Френк Безина, денес (14.11.2019), го посетија Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово.

Go to page:
Google+