Членовите на универзитетскиот кадар треба да ја употребат нивната Webmail сметка за да се најават на системот.

Универзитет на Југоисточна Европа
оживеј го знаењето!

Говор на Ректорот

Драги студенти,

Со мотото „студентот во центарот на вниманието“ и со пристапот на персонализирани услуги постојано, за секој студент, во секој момент, Универзитетот на Југоисточна Европа на свој начин останува посебен како на националниот така и на регионалниот пазар.

Во периодите на трендови на експоненцијални промени Универзитетот на Југоисточна Европа беше и е средина во која отсекогаш постоеја промени. Вие сте разликата за нас и за целиов регион. Ова го велам затоа што нашиот институционален пристап не е рутина, ниту колективистичко однесување, туку секој студент за нас е посебен.

Секоја година нашиот кадар ја поздравува младата генерација на студенти со ревност за промени и напредок. Самиот академски и административен кадар пред почетокот на секој семестар ги ажурира промените преку обуки од сите аспекти. Ова е видливо во дведецениската историја на Универзитетот. Нашите студенти, не само што знаат како да направат разлика, туку што е најважно, пазарот на трудот ја прави оваа разлика, вклучувајќи сè повеќе и повеќе професионалци, кои имаат завршено високо образование на Универзитетот на Југоисточна Европа.

Секоја студиска година е предизвик за вас, но не е невозможен предизвик. Професорите и административниот кадар на Универзитетот работат со посветеност за да имате успех. Ние ќе се гордееме со резултатите кои ќе ги постигнете.

Нашите дипломци денес работат и се носители на различни функции на најпознатите европски и американски институции. Нашите алумни веќе се дел од најпопуларните светски компании и се горди кога кажуваат дека беа дел од Универзитетот на Југоисточна Европа. Грижата за својот Универзитет станува кодекс на однесување на нашите алумни трансформирајќи го во главна адреса на нивната филантропија. Во повеќе средини, во вашите училници и лаборатории ќе ја забележите посветеноста на нивниот придонес. Нема поголем доказ од задоволството што тие го чувствуваат од стекнатото знаење тука.

Затоа, сакаме и вие да бидете неделив дел од нашата визија и за време на вашата кариера да бидете горди кога ќе го истакнете фактот дека сте студирале на универзитет кој ве направил достоинствени во вашите професии.

Не случајно, создадовме академско опкружување каде што се реализираат идеите и проектите на студентите, каде што теоријата и практиката стануваат едно, а секој од вас може да ја открие креативноста што ја поседувате. Од почетокот на вашите студии вие можете да создадете можности за подобар живот.

Чувствувајте се како дел од нашава заедница, бидејќи тука сте во вашиот дом!

Искрено,
Ваш, акад. проф. д-р Абдулменаф Беџети