Членовите на универзитетскиот кадар треба да ја употребат нивната Webmail сметка за да се најават на системот.

Универзитет на Југоисточна Европа
оживеј го знаењето!

Говор на ректорот

Почитувани студенти, добре дојдовте на  Универзитетот на Југоисточна Европа!

Со вашиот избор да студирате на Универзитетот на Југоисточна Европа, вие избравте привлечна, ветувачка и одговорна средина на високото образование. Јас сум сигурен дека Вие ќе бидете редовни на предавањата и вежбите, каде што со помош на вашите професори и асистенти, ќе вложите напори да ги надминете сите тешкотии и на време ќе ги завршите вашите студии.

Пред сѐ, тука ќе ги стекнете потребните знаења за пазарот на трудот и само тука ќе можете да ги забележите академските и културните разлики со кои ќе се соочувате во текот на вашите студии во Универзитетот на Југоисточна Европа.

Високото образование и универзитетите имаат обврска и должност да овозможат новите генерации да стекнат капацитети, вештини и знаења со цел да бидат конкурентни на глобалниот пазар на трудот. Новата реалност во Југоисточна Европа ќе мора да ги променат сегашноста и иднината на регионов, трансформирајќи го Балканот во успешна приказна како дел од големото европското семејство.

Денес, ние, заедно со кадарот и студентите се стремиме да го реализираме проектот „УЈИЕ 3.0“. Ако проектот „2.0“, се однесуваше на корисниците како креатори на содржината, „3.0“ ќе биде создавање на персоналните приоди според индивидуалните потреби и барања, во контекст на заедничката визија за развој.

За крај, ни претставува огромно задоволство што сте тука. УЈИЕ го цени фактот што вие ја избравте студиската понуда токму на овој Универзитет на Југоисточна Европа. Не е изненадувачки, бидејќи нашата заедничка обврска има единствена цел: да изнајдеме можности и да чекориме напред во кариерата!

Ви благодариме за покажаниот интерес да студирате на Универзитетот на Југоисточна Европа!

Ваш, проф. д-р. Замир Дика