Членовите на универзитетскиот кадар треба да ја употребат нивната Webmail сметка за да се најават на системот.

Универзитет на Југоисточна Европа
оживеј го знаењето!

Претставници од Бизнис-школата Саид од Универзитетот во Оксфорд во посета на УЈИЕ

Во четврток (3.10.2019), Ректорот на Универзитетот на Југоисточна Европа - акад. проф. д-р Абдулменаф Беџети - и Претседателот на Одборот на Универзитетот, проф. д-р Денис Фарингтон, ја примија делегацијата од Бизнис-школата Саид од Универзитет во Оксфорд. Делегацијата беше составена од Дејв Тулет - вонреден соработник на Извршната програма - и Елеонор Мареј, виш соработник за практиките на менаџирање. На состанокот присуствуваа проф. д-р Фатмир Бесими и г. Живко Мукаетов, како иницијатор на иницијатива за изготвување програми за извршен менаџмент и лидерство во Северна Македонија.

Целта на средбата беше да се истражат потребите и можностите на регионалниот пазар на Западен Балкан, дури и во контекст на програмата на Берлинскиот процес за дизајнирање и понуда на програма за извонредност во извршниот менаџмент и лидерство, за приватниот, јавниот како и за граѓанскиот сектор.

Ректорот Беџети ја извести делегацијата на Бизнис-школата Саид за можностите за меѓусебна соработка, со чекорите што ги презема Универзитетот во промовирање на лидерството и вклучување на деловната заедница не само во реализација на практиканти, туку и во дизајнирање на студиски програми и потребни профили за бизнис-заедницата.

Иницијативата на Бизнис-школата Саид има за цел да ги истражи потребите и можностите за дизајнирање програми за извршен менаџмент и лидерство во Северна Македонија и во регионот на Западен Балкан. Оваа иницијатива има за цел да го промовира лидерството меѓу деловната заедница и креаторите на политики од јавниот сектор, со цел тие да се справат со сложените предизвици за интегрирање на регионот во развиените пазари во глобализираниот свет.