Членовите на универзитетскиот кадар треба да ја употребат нивната Webmail сметка за да се најават на системот.

Универзитет на Југоисточна Европа
оживеј го знаењето!

Презентација за технологијата блокчеин од д-р Менан Селими на неделата на презентации на Алумни во Институтот „Макс ван дер Штул“

Во рамките на активностите на Институтот „Макс ван дер Штул“ ( МВДШ) - презентации на поранешните студенти на универзитетот (алумни) кои се во странство, д-р Менан Селими во средата (19. јуни 2019 година) одржа презентација на тема „Кон блокчеин технологија - овозможување безжични мрежи“ .

Врз основа на неговото искуство на Универзитетот во Кембриџ, во Политехничкиот универзитет Каталонија во Барселона и во Ammbr startup, тој даде детално објаснување за блокчеин технологијата и нејзината примена во безжични телекомуникациски мрежи.

Блокчеин е иновативна технологија која има за цел функционална и безбедна употреба на виртуелни валути (особено Биткоин).

Менан Селими е новоименуван вонреден професор на Институтот „Макс ван дер Штул“ (УЈИЕ), претходно, бил постдокторски научен соработник на Универзитетот во Кембриџ.