Членовите на универзитетскиот кадар треба да ја употребат нивната Webmail сметка за да се најават на системот.

Универзитет на Југоисточна Европа
оживеј го знаењето!

Традиционалната обука за трансформација и развој на Универзитетот за да одговори на потребите на новите генерации се одржува на УЈИЕ

„Посветени на успехот на студентите: Трансформација и развој на Универзитетот за задоволување на потребите на новите генерации”, е централната тема на традиционалната дводневна обука на академскиот и на административниот кадар, што се одржува на Универзитетот на Југоисточна Европа, денес и утре (14. и 15. септември 2022 година).

Главната тема на обуката ја презентираше ректорот на Универзитетот на Југоисточна Европа, акад. проф. д-р Абдулменаф Беџети, кој истакна дека во изминативе четири години Универзитетот доживува континуирани промени и сега продолжуваме со натамошниот трансфер во функција на развојот и растот на Универзитетот и од овој аспект и предизвиците со кои се соочуваме, особено со новата генерација, која ја нарекуваме зет (Z )генерација .

Ректорот Беџети во своето излагање се задржа на клучните точки од развојот на Универзитетот и на главните предизвици со кои се соочува УJIE. Тој детално елаборираше за средината во која работиме како високообразовна институција, за нашата академска структура, факултетите, студиските програми и кадарот, со посебен акцент врз човечките ресурси.

„Стандардот останува наша заложба за интернационализација, посветеност на нашиот успешен систем на стипендии, во однос на инвестициите и финансиската одржливост “ рече ректорот Беџети.

Ќе продолжиме со академскиот развој во креирањето на нови понуди и идентификацијата на човечки профили.

Обуката се одвиваше во сесии, каде што на тема „Подобрување на наставата и учењето: превртена училница - вовед и примери од сите факултети“, претставници од факултетите презентираа примери за употреба на некои иновативни наставни практики за да ги направат часовите попривлечни за студентите, а во исто време да ја зголемат нивната автономија и посветеност.

Обуката се одвиваше во сесии, каде што на тема „Подобрување на наставата и учењето: превртената училница - вовед и примери од сите факултети“, претставници од факултетите презентираа примери за употреба на некои иновативни наставни практики за да ги направат часовите попривлечни за студентите, а истовремено да ја зголемат нивната автономија и посветеност.

„Кон подобрување на услугите за студентите: задоволство на клиентите“, беше темата на обуката за административниот кадар што ја одржа Светлана Мисајловска, додека претставниците од Институтот „Макс ван дер Штул“, презентираа на пленарни и проектни сесии - организирани според предлог на овој институт.

„Истражување на идеи за интернационализација и иновација за УЈИЕ да биде на следното ниво на раст и врвен учинок “, беше темата на сесијата што онлајн ја презентираше г. Камрудин Шамс, одговорен на фондацијата „Шамс“.

Во однос на обемот на работа како и продуктивноста и ефикасноста резултатите од оценувањето на студентите според моделот од одделот за студентски сервис директорот на овој Абаз Селмани имаше презентација на тема: „ Бизнис – процес -матрица: опис, сложеност и проценка на обемот на работа- Модел на одделот за студентски сервис “.

На вториот ден од обуката претставници од факултетите ќе ги презентираат најдобрите практики на предавање, учење и оценување.