COVID-19 Information

Членовите на универзитетскиот кадар треба да ја употребат нивната Webmail сметка за да се најават на системот.

Универзитет на Југоисточна Европа
оживеј го знаењето!

Се одржа вебинер за иновациите и екосистемот на старт-ап компаниите

Во рамките на предметот „Професионален развој на кариерата“, во петок (10. април), на иницијатива на проф. д-р Азир Алиу, се одржа вебинар на тема „Иновацииите и екосистемот на старт-ап компаниите“, на кој присуствуваа 40 студенти на Универзитетот на Југоисточна Европа.

Предавања на вебинарот имаа: проф.д-р Адријан Бесими, проф.д-р Гадаф Реџепи и експертот од стопнтвото г-дин Виктор Стевковски.

„Ова не е првпат да се одржи семинар на Интернет во УЈИЕ, но учеството на студентите е значително зголемено, со оглед на фактот дека целиот процес на учење се одржува он-лајн“, рече проф. д-р Азир Алиу.

Студентите имаа можност да научат од 15-годишното искуство на г. Стевковски и за најефикасните начини како да основаат старт –ап компанија, за тешкотиите и предностите, како и за создавањето на еко-системот и мрежи за старт-ап компаниите.