Ambasadori Bejli dhe ministri Ademi takojnë rektorët Dika dhe Bexheti

Pas përfundimit të Ceremonisë solemne, me rastin e promovimit të gjeneratës së katërmbëdhjetë të absolventëve të Universitetit të Evropës Juglindore (UEJL), që u mbajt të shtunën në kampusin e këtij universiteti në Tetovë, ambasadori amerikan, Sh.T. Xhes Bejli i shoqëruar nga ambasadori slloven Sh.T. Milan Jazbec dhe ministri i Arsimit dhe Shkencës, z. Arbën Ademi, takuan rektorin aktual, Prof. Dr. Zamir Dika dhe rektorin e zgjedhur, Akademik Abdylmenaf Bexheti.
Nikoqirët, Dika dhe Bexheti, ishin mirënjohës dhe i shprehën falënderimet e tyre Shteteve të Bashkuara të Amerikës për kontributin e madh dhënë Universitetit të Evropës Juglindore. Ata rikonfirmuan fjalët e ambasadorit për një marrëdhënie të veçantë të SHBA-së me UEJL-në, duke e vënë në pah kontributin e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, përmes USAID-it dhe në partneritet me Universitetin Indiana që në momentet e themelimit të UEJL-së.
Ministri Ademi së bashku me ambasadorët Bejli dhe Jazbec, premtuan se do të vazhdojë përkrahja për UEJL-në, gjithnjë duke e vënë në plan të parë cilësinë në mësim dhe në përgjithësi në aktivitetin akademik e shkencor të këtij institucioni të rëndësishëm të arsimit të lartë në Maqedoni.